W jaki sposób sprawić samodzielnie udane fotografie

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/lanwars.org/includes/menu.inc).
Robienie sesji fotograficznej samej sobie nastręcza mnóstwo problemów nawet komuś, kto z aparatem fotograficznym jest oswojony, a co dopiero debiutantom. Przedstawiamy kilka wskazówek, które powinny uprościć przebrnięcie przez pierwsze samodzielne sesje jak też wypracowanie własnych sposobów fotografowania.
Nie ma to, jak spotkać się w kilkuosobowej gromady na sesję zdjęciową. Nie każdy jednakże ma takie warunki i możliwości – a dobre zdjęcia pragnie posiadać każdy. Trzeba więc samemu chwycić za aparat.


sigma s 150-600
Author: liketearsintherain's buddy icon
Source: www.flickr.com
Dobór przyrządu. Dziś jest on oczywisty – wybieramy aparat cyfrowy. Ma on tę przewagę nad przyrządem klasycznym, zwanym także analogowym, iż nie musimy wywoływać filmu a także robić z niego odbitek. Aparat analogowy posiada jeszcze tę ułomność, że efekt naszej pracy spostrzegamy dopiero po czasie. . Rezultat pracy na sprzęcie cyfrowym widzimy bezzwłocznie, a w dodatku możemy go jeszcze poprawić w komputerze. Wielką zaletą cyfrowych aparatów jest również możliwość podłączenia ich do TV. Dzięki temu można znacznie lepiej spostrzegać, co będzie na fotografii. Możemy zatem przybrać właściwą pozę, ustawić się tak, jak chcemy. Mamy także pewność, że w kadrze zmieściło się to, co miało się pomieścić. Przy wyborze pamiętajmy, że im lepszy model aparatu, tym więcej ma możliwości. Praktycznie każdym z nich można zrobić dobre zdjęcie, a nawet te najprostsze cyfrówki kompaktowe dają o wiele więcej opcji niż idiotkamery a więc ich odpowiedniki w świecie sprzętów klasycznych. Najtańsze z nich możesz kupić już za ok. 500 zł, natomiast za ok. 1000 zł kupimy już całkiem nie byle jaki aparat kompaktowy z wyższej półki, posiadający wiele funkcji typowych dla profesjonalnych lustrzanek. Jeżeli stawiamy na profesjonalny sprzęt, istotny będzie obiektyw. Polecam obiektyw sigma 50/1.4 - odpowiednia strona.


Tło. Jeżeli boimy się, iż na zdjęciu zostanie rozpoznane nasze mieszkanko, najodpowiedniej wykonać fotografie na tle jednobarwnych zasłonek, pustej ściany itp. Jeżeli jednakże nie obawiamy się zademonstrować własnego mieszkanka, poszukajmy najładniejszego kącika w domu. Warto także uprzątnąć na planie. Nic tak nie szpeci należytych fotografii, jak chaos, który panuje w tle.


sigma 50/1.4
Światło. Od właściwego oświetlenia zależy w dużej mierze jakość fotografii. Podstawowa zasada: fotografie robimy zgodnie z biegiem padania światła – pod żadnym pozorem odwrotnie. Nie stawajmy więc na tle okna w przeciągu dnia, bowiem postać nie będzie dobrze widoczna. Powinniśmy też uważać, jeśli wykonujemy zdjęcia mając otwór okienny z boku. Nadto intensywne światło wpadające przez okno może prześwietlić cząstkę zdjęcia, podczas gdy inna jego część – zostająca w cieniu – zostanie niedoświetlona. Nie należy zatem wykonywać zdjęć we wnętrzu, do którego wpadają promienie słoneczne, bo wtedy rezultat ten będzie murowany. Okno musi znajdować się vis-a-vis fotografowanej osoby.

Czy niniejszy wpis jest dla Ciebie cenny? Jeżeli tak, to bez wątpienia zaintryguje Cię również to wiarygodne źródło (https://www.kolnet.eu/) - mówi o zbliżonej kwestii.

Dobrze jest jednak zatroszczyć się o dodatkowe sztuczne oświetlenie, dlatego że na ogół ilość światła wpadająca przez nasze okna jest zbyt mała. Sztuczne oświetlenie najprościej otrzymać z lampy błyskowej.


Miejmy na uwadze jednak, iż zasięg większości lamp błyskowych wbudowanych w aparat nie przekracza 5 m. Do doświetlenia fotografii za dnia to starczy, jednak jeśli robimy fotografie w nocy, prawie zawsze będzie to zbyt mało.


Na koniec należy wspomnieć o tym jak znaczący jest należyty obiektyw. Rekomendowane obiektywy to m.in. sigma s 150-600 - ciekawy artykuł.