Odkurzacze – jaki wariant najlepiej odkurza mieszkanie?

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/lanwars.org/includes/menu.inc).
Nie jedynie pyłki drzew i traw są utrapieniem dla alergików. Już w poprzednim artykule o pościeli antyalergicznej, podkreśliliśmy jak ogromnym kłopotem są pospolicie
żyjące w pomieszczeniach roztocza. W tym artykule rozważymy, jaki odkurzacz spisze się najlepiej w starciu z drobnoustrojami.
Domowe porządki
Na początek sprawdzimy „tradycyjny”, którego wyróżniamy wiele rodzajów, albo inaczej, do jakiego wykorzystujemy różne rodzaje filtrów. Z filtrem HEPA, co z angielskiego znaczy że ma zwiększoną wydajność w zatrzymywaniu cząstek kurzu. W obramowanie umieszczany jest komórkowy materiał przypominający łykowaty papier, który działa podobnie jak bibuła – zbiera z atmosfery cząsteczki średnicy do 0,01 mikrona, czyli może także wchłaniać gazy i nieprzyjemne zapachy. Efektywność tych filtrów sięga niemalże 100%!

Dalej mamy filtr wodny.

Nie zwlekaj! Namawiamy - kliknij w link i baw się dobrze. Opracowaliśmy tam dla Ciebie sporo ciekawych artykułów.

Odkurzacz taki ma zbiornik, w którym nieczystości są zraszane albo wpadają do nalanej tam uprzednio wody. Woda wiąże cząsteczki, dlatego zmniejszona jest liczba pyłków w wyrzucanym powietrzu, a samo powietrze jest w dodatku nawilżane a także ujemnie jonizowane, co poprawia mikroklimat mieszkania. Zaletą odkurzaczy beam jest to, że nie potrzeba do nich worków – zabrudzenia wylewa się do kanalizacji, a pojemnik płucze - przykłady odkurzaczy marki Beam. Dość tanie rozwiązanie, najczęściej używane przez ludzi mieszkających w domach prywatnych.

Mało stosowany parowy wytwarza parę, którą pod ogromnym ciśnieniem nakierowuje się na czyszczoną powierzchnię. Para wnika głęboko, rozpuszcza zanieczyszczenia, a następnie jest wciągana przez aparat. Tym sposobem usuwa się wszystkie zabrudzenia pochodzenia organicznego oraz nieorganicznego, a co więcej sterylizuje i zabija roztocza oraz zarodniki pleśni. Należy stosować do niego wodę odkamienioną. Cechuje go duża skuteczność w zabijaniu drobnoustrojów. Nawet jeżeli będziemy posiadać najlepsze, najdroższe i najbardziej zaawansowane technicznie ale „tradycyjne” urządzenie odkurzające, które bardzo skutecznie oczyszcza wsysane powietrze, nadal będzie ono wydmuchiwać je do pokoju w którym odkurzamy. Najlepszym, lecz niestety drogim rozwiązaniem jest odkurzacz centralny - odkurzacze centralne w dobrej cenie.Bardziej odpowiednie będzie nazwanie go systemem. Prędkość powietrza płynącego przez rury ssące jest na tyle duża (do 130 km/h), że uniemożliwia osiadanie kurzu i drobnoustrojów również wewnątrz instalacji. Takiego komfortu nie da żadne tradycyjne urządzenie, nawet takie z filtrem HEPA czy wodnym. Dodatkowo, duża siła ssania urządzenia usuwa zabrudzenia nie tylko z powierzchni wykładzin lub dywanów, ale także z głębszych warstw, np. tapicerowanych mebli. Nie podrywa drobin i w żaden sposób nie zanieczyszcza atmosfery w sprzątanym pomieszczeniu, bo drobiny i zużyte w momencie sprzątania powietrze usuwa zawsze na zewnątrz budynku. W domu wysprzątanym tym systemem, powietrze jest czyste, bez kurzu, drobnoustrojów i roztoczy. Wadą jest jedynie wspomniana już ogromna cena, dochodząca do nawet 10 000 złotych oraz instalacja, która powinna zostać wykonana w trakcie budowania domu.Kurz domowy to mieszanka silnych alergenów, wśród których najsilniejszymi są roztocza kurzu domowego. W czasie porządków – odkurzania podłóg i trzepania pościeli – alergeny roztoczy unoszą się w powietrzu. Ten artykuł nie ma na celu wybrać najlepszego typu ani urządzenia ani filtra, ale przedstawienie ich sporej liczby różnych rodzajów.